Opis materijala
PISANA PRIPRAVA NASTAVNOG SATA HRVATSKOGA JEZIKA
ŠKOLA: GIMNAZIJA PETRA PRERADOVIĆA RAZRED: III. NASTAVNICA: SANJA SRNAK
NASTAVNI PREDMET: HRVATSKI JEZIK
NASTAVNA CJELINA: GRAMATIČKO USTROJSTVO REČENICE
NASTAVNA ( METODIČKA ) JEDINICA: PREDIKAT I SUBJEKT
KLJUČNI POJMOVI: predikat, glagolski i imenski predikat, neoglagoljena rečenica, spona ili kopula
- subjekt, besubjektna rečenica, rečenica s neizrečenim subjektom
ISHODI: učenici će moći nakon obrade gradiva:
- prepoznati predikat u rečenici
- prepoznati neoglagoljenu rečenicu
- dopuniti rečenicu imenskim predikatom
- povezati subjekt s imenskim riječima
- prepoznati rečenice s neizrečenim subjektom i s izrečenim subjektom
- objasniti zašto je predikat temelj rečeničnog ustrojstva ( odgovarajući primjer)
- uočiti predikate u tekstu, navesti primjer za glagolski i imenski predikat
- navesti primjere za subjekt i besubjektnu rečenicu
ZADATCI:
A) OBRAZOVNI: usvojiti gramatička obilježja predikata i subjekta, prepoznati u rečenici
B) ODGOJNI: poticati na pravilnu primjenu u pismu i govoru
C) FUNKCIONALNI: razvoj spoznajnih i recepcijskih sposobnosti, sposobnost uočavanja i zaključivanja
NASTAVNI IZVORI: Fon-fon 3, Nastavnički priručnik, Gramatika hrvatskoga jezika, Internet
NASTAVNA SREDTVA: udžbenik, nastavni listići, PP prezentacija
NASTAVNI OBLICI: a) individualni, b) rad u paru, c)frontalni
NASTAVNE METODE: a) usmeno izlaganje b) razgovor c) čitanje d) pisanje
METODIČKI POSTUPCI: a) izlaganje sa zapisivanjem b) razgovor s čitanjem c) heuristički razgovor d) slušanje s pisanjem e) upućivanje s čitanjem i zapisivanjem
SUODNOSNE VEZE: medijska kultura
PLAN PRIJENOSNIKA:
STRUKTURA NASTAVNE JEDINICE
Uvodni dio ( 5 minuta )
Nastavni sat započet ću postavljanjem pitanja koje naizgled nema nikakve veze s jezičnim sadržajima o kojima će biti riječi:
Volite li više film ili čokoladu?
Nakon kratkog razmišljanja prozvat ću nekoliko učenika i zamoliti ih da obrazlože svoj odgovor, a njihovi će odgovori poslužiti za najavu teme nastavnog sata.
Nakon toga prikazat ću im neke zanimljivosti iz svijeta filma i neke zanimljivosti o čokoladi.
Središnji dio ( 35 minuta )
Učenici će se razvrstati u parove: zajedno će sjesti jedan učenik koji više voli čokoladu i jedan koji više voli film. ( Ako to nije moguće, neka ostanu sjediti kao što sjede.)
Svaki učenik unutar para dobit će svoj zadatak: jedan učenik unutar para čitat će tekst i rješavati zadatke o predikatu, a drugi o subjektu.
Podijelit ću im nastavne listiće na kojima se nalaze upute za rad i pripadajući zadatci.
Najprije ću ih zamoliti da pročitaju upute na 1. dijelu listića.
U svojim će bilježnicama napraviti T-tablicu koja će sadržavati pojmove o predikatu i subjektu.
Učenik koji ima zadatak proučiti tekst o predikatu, ispunit će taj dio tablice, a nakon izlaganja para, ispunit će preostali dio.
Nakon toga će učenici za pojedini dio teksta imati 6 minuta vremena, aza izlaganje drugom učeniku 3 minute.
Poslije čitanja teksta i rješavanja zadataka svoje spoznaje najprije izlaže učenik koji je obrađivao predikat, a nakon njega učenik koji je usvajao spoznaje o subkektu. Taj se postupak ponavlja tri puta.
Završni dio ( 5 minuta )
Kada su učenici završili s izlaganjem, svoja zapažanja mogu izraziti u obliku zajedničke umne mape sa zadanom strukturom.
definicija, definicija,
gramatička obilježja gramatička obilježja
PREDIKAT SUBJEKT
vrste predikata način izricanja subjekta
neoglagoljena rečenica besubjektna rečenica
Doprinosi
Sanja Srnak, Vlasnik (izdavač, osoba ili ustanova koja ima pravo iskorištavanja)
Guest , Autor
Skraćeni naziv
Predikat i subjekt
Vrsta materijala
Nastavnička priprema
Uvjeti iskorištavanja
Otvoreni sadržaj
Način pristupa
Otvoreni pristup
Jezik
hrvatski - standardni
Datum izrade materijala
17.10.2022.
Datum unosa materijala
25.11.2023.
Status materijala
Gotov materijal
Preporučeni materijali
Hispometrija i topografska karta
Ivana Maruna, Dinko Marin
Priprema za nastavni sat
Obrazovni sadržaji • Osnovne škole • 8. razred • Geografija
PDF
Likovna kultura, Oblik i mjera, 7. razred Učenje po postajama
Nataša Stipica Kilić
Priprema za nastavni sat
Obrazovni sadržaji • Osnovne škole • 7. razred • Likovna kultura
PDF
Komentari