Opis materijala
PISANA PRIPRAVA ZA NASTAVNI SAT IZ HRVATSKOGA JEZIKA
NASTAVNIK: Sanja Srnak, prof.
RAZRED: prvi (I.d)
NADNEVAK: 10. ožujka 2021.
NASTAVNA TEMA: Priča o junaku
NASTAVNA JEDINICA: Riječi u rječniku
PREDVIĐENO TRAJANJE: 1 sat
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI: A1.6. Učenik analizira značenjske odnose među riječima pomoću rječnika.
RAZRADA ISHODA: Učenik opisuje jezične rječnike općeg i ograničenog leksičkog sloja i strukturu.
RAZRADA ISHODA NA RAZINI AKTIVNOSTI:
• određuje značenje riječi
• pretražuje informacije
• uspoređuje pojmove
• pridružuje pojmove sadržaju
• piše tekst prema uputama
MEĐUPREDMETNE TEME:
A.4/5.1. Učenik samostalno traži nove informacije iz različitih izvora, transformira ih u novo znanje i uspješno primjenjuje pri rješavanju problema.
A.4/5.2. Učenik se koristi različitim strategijama učenja i samostalno ih primjenjuje.
STRUKTURA NASTAVNE JEDINICE
UVODNI DIO
Riječ u rječniku
MOTIVACIJA:
1. Što čini strukturu jezičnog znaka?
Strukturu jezičnog znaka čini njegov izraz i sadržaj.
1. Određivanje značenja riječi (10 minuta)
UPUTA
Svaki će učenik dobiti papirić na koji će zapisati riječ po izboru.
Zatim će razmijeniti papiriće u paru i napisati značenje riječi koju su dobili na papiriću.
Kada završe s pisanjem, provjerit ćemo značenja koja su napisali.
Nastavnik postavlja pitanje:
1. Što mislite, gdje možemo pronaći općeprihvaćena značenja riječi?
Nakon što učenici zaključe kako se značenja riječi mogu pronaći u rječnicima, leksikonima i enciklopedijema, podijelit ću primjere tih knjiga.
SREDIŠNJI DIO
2. Pretraživanje informacija (15 minuta)
Učenici će pronalaziti značenja određenih riječi, zapisati na listić papira i uz svaku riječ napisati izvor.
Usporedba rječničke i enciklopedijske natuknice
UPUTA
Usporedite rječničku i enciklopedijsku natuknicu na temelju primjera u udžbeniku Fon-Fon 1, str. 74.). Promotrite i zaključite što je u objašnjenjima ovih riječi zajedničko, a što različito.
Svoja zapažanja zapišite u bilježnicu u obliku tablice.
rječnik enciklopedija
SLIČNOSTI:
Nakon što učenici zapišu svoja zapažanja, nekoliko ih iznosi rezultate.
3. Pridruživanje pojmova (10 minuta)
Nakon što na slikokazu prikažem leksikografski članak i učenici prepišu pojmove u bilježnice, zapisat će riječ po vlastitom izboru za koju će pronaći temeljne dijelove, tj. odrediti natuknicu, odrednice i leksikografsku definiciju.
Na kraju ćemo definirati ključne pojmove: rječnik, enciklopedija, leksikografski članak i leksikografija.
ZAVRŠNI DIO
UPUTA
Učenici će pročitati pjesmu Tina Ujevića Notturno ( Fon-Fon 1, str.74.) i ispisati nepoznate riječi te zapisati leksikografske članke o riječima.
Pretpostavka je da će učenici ispisati riječi: notturno, vjeđe, pote, ozari, zublja.
PLAN PLOČE
Riječi u rječniku
Hrvatski jezični portal
Hrvatski jezični savjetnik
Doprinosi
Sanja Srnak, Vlasnik (izdavač, osoba ili ustanova koja ima pravo iskorištavanja)
Guest , Autor
Skraćeni naziv
Riječi u rječniku
Vrsta materijala
Nastavnička priprema
Uvjeti iskorištavanja
Otvoreni sadržaj
Način pristupa
Otvoreni pristup
Jezik
hrvatski - standardni
Datum izrade materijala
10.03.2023.
Datum unosa materijala
25.11.2023.
Status materijala
Gotov materijal
Preporučeni materijali
Kvadriranje i korjenovanje (u Forms aplikaciji)
nastavni listići
Obrazovni sadržaji • Osnovne škole • 8. razred • Matematika
Uređeno prije: 6d
1
Radionica u gradskom Muzeju Virovitica
praktikum
Informativni i dokumentarni sadržaji • Ostalo
Uređeno prije: 4d
1
Komentari