Opis materijala
Ogledni primjer prilagodbi sadržaja metoda i aktivnosti za učenike s teškoćama
Uz artikulaciju nastavnoga sata materijal sadrži poveznice na prezentaciju koja se može koristiti prilikom obrade radni list te poveznice na digitalne vježbe za uvježbavanje i vrednovanje ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda.
Ogledni primjer prilagodbi sadržaja metoda i aktivnosti za učenike s teškoćama
Nastavni predmet
Njemački jezik
Tema
Schule / Škola
Nastavna jedinica
Meine Schule / Moja škola
Razred
1. razred srednje strukovne škole 1. godina učenja
Odgojno-obrazovni ishod
SŠ (2) NJ A.1.1. Učenik razumije kratke i jednostavne tekstove o svojoj školi pri slušanju i čitanju.
SŠ (2) NJ A.1.3. Učenik sudjeluje u kratkoj i vrlo jednostavnoj govornoj interakciji o svojoj školi.
Tijek nastavnoga sata
UVOD
Nastavnik pokazuje učeniku fotografiju vlastite škole kako bi ga uveo u novu temu aktivirao eventualna predznanja i motivirao za obradu novih nastavnih sadržaja. Polako i razgovjetno nastavnik izgovara riječ „die Schule“ pokazujući fotografiju. Učenik ponavlja riječ a nastavnik je zapisuje na ploču.
GLAVNI DIO
Nastavnik najavljuje novu temu i današnju nastavnu jedinicu. Potom pokazuje prezentaciju koja sadrži izraze povezane sa školom. Svaki izraz ponavlja dvaput jasno i glasno. Izrazi su napisani u prezentaciji u bojama članova.
Učenik naglas ponavlja izraze za nastavnikom.
Nastavnik daje učeniku radni list na kojem su obrađeni izrazi slikovito prikazani. Učenik zapisuje izraze ispod sličica.
UVJEŽBAVANJE
Nastavnik nasumično pokazuje slike a učenik ih imenuje.
Učenik rješava zadatke za vježbu izrađene u digitalnom alatu learningapps.
ZAVRŠETAK
Nastavnik postavlja pitanja o slikama iz prezentacije (Was ist das? / Što je ovo?; Wer ist das? / Tko je ovo?; Ist das die Bibliothek? / Je li ovo knjižnica?) a učenik odgovara.
Sadržaji koji se koriste u aktivnostima
- Prezentacija: https://tinyurl.com/ya5tmvtc
- Radni list: https://tinyurl.com/3jrtfj63
- Digitalni zadatci za vježbu: https://learningapps.org/watch?v=p4cx53axa22
Primjeri vrednovanja za učenje vrednovanja kao učenje ili naučenog
Vrednovanje za učenje:
- razgovor o uspješnosti rješavanja radnog lista
- digitalni kviz izrađen u alatu Quizizz: https://tinyurl.com/4e5bstfc
Doprinosi
Josip Jelčić, Autor
Josip Jelčić, Osobe ili ustanove koje objavljuju materijal
Osoba ili ustanova koja objavljuje materijal
Kategorija materijala
- Obrazovni sadržaji-> Srednje škole - opći predmeti-> 1. razred-> Strani jezik-> Njemački jezik-> A. Komunikacijska jezična kompetencija-> SŠ (2) NJ A.1.1. Učenik razumije kratke i jednostavne tekstove pri slušanju i čitanju
- Obrazovni sadržaji-> Srednje škole - opći predmeti-> 1. razred-> Strani jezik-> Njemački jezik-> A. Komunikacijska jezična kompetencija-> SŠ (2) NJ A.1.3. Učenik sudjeluje u kratkoj i vrlo jednostavnoj govornoj interakciji
Bilješke
Vrsta materijala
DOS
Uvjeti iskorištavanja
Otvoreni sadržaj
Način pristupa
Otvoreni pristup
Jezik
hrvatski - standardni
Datum izrade materijala
01.05.2022.
Tagovi
njemački jezik, učenici s teškoćama, prilagodba, meine schule
Datum unosa materijala
30.04.2022.
Status materijala
Gotov materijal
Verzija
1.0
Preporučeni materijali
Trenutno nema materijala

Komentari