Opis materijala
Ogledni primjer prilagodbi sadržaja metoda i aktivnosti za darovite učenike
Međupredmetna tema
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
Domena
Stvaralaštvo i inovativnost u digitalnome okružju
Nastavna jedinica
Ostern / Uskrs
Razred
8. razred osnovne škole 5. godina učenja
Odgojno-obrazovni ishod
ikt D.3.1.
Učenik se izražava kreativno služeći se primjerenom tehnologijom za stvaranje ideja i razvijanje planova te primjenjuje različite načine poticanja kreativnosti.
ikt D.3.3.
Učenik stvara nove uratke i ideje složenije strukture.
Tijek nastavnoga sata
UVOD
Učitelj prije sata sakrije po razredu slova koja daju riječ Ostern (Uskrs). Na taj način motivira učenike za rad. Učenici traže slova i kada ih pronađu trebaju otkriti riječ odnosno temu sata. Budući da je riječ kratka učenici mogu kombiniranjem slova lako doći do rješenja.
GLAVNI DIO
Učitelj pokazuje učenicima prezentaciju u kojoj su sadržani osnovni pojmovi povezani s temom.
Nakon prezentacije daroviti učenici izrađuju digitalan kviz u alatu Quizizz. Na raspolaganju imaju prezentaciju koju mogu pregledavati koliko žele a moguće je i ispisati slajdove ovisno o materijalnim uvjetima. Zadatak je osmisliti 10 pitanja na temelju prezentacije. Poželjno je koristiti različite tipove pitanja jer alata nudi brojne mogućnosti: pitanja otvorenog tipa višestrukog izbora crtanja i sl. Učitelj pomaže po potrebi.
Nakon što je kviz gotov učenici ga igraju u razredu. Dobra stvar kod alata Quizizz je to što se ne mora nužno igrati preko mobitela. Naime postoji i offline način igre: učitelj ispiše kartice s QR kodovima i podijeli ih učenicima tako da svaki učenik dobije svoju „igraću kartu“. Na kartici su stranice kvadrata koji čini QR kod označene slovima A B C i D. Okretanjem kartice na odgovarajuće slovo učenik rješava kviz. Učitelj skenira sve kartice nakon svakog pitanja a rezultati se automatski prikazuju.
ZAVRŠETAK
Razgovor o provedenoj igri. Učitelj postavlja pitanja o težini i zanimljivosti zadataka učenici komentiraju što im se (nije) svidjelo i što bi eventualno promijenili.
Sadržaji koji se koriste u aktivnostima
- Prezentacija: https://www.canva.com/design/DAFe9h62slE/p7sWoX59CyYpMH3O-Irrdg/view?utm_content=DAFe9h62slE&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink
- Kviz: https://quizizz.com/admin/quiz/6429a8eecea3a3001dfa0a73?source=quiz_share
Primjeri vrednovanja za učenje vrednovanja kao učenje ili naučenog
Vrednovanje za učenje:
- razgovor o uspješnosti izrade i rješavanja kviza
Doprinosi
Josip Jelčić, Autor
Josip Jelčić, Osobe ili ustanove koje objavljuju materijal
Osoba ili ustanova koja objavljuje materijal
Kategorija materijala
- Obrazovni sadržaji-> Osnovne škole-> 8. razred-> Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije-> D. Stvaralaštvo i inovativnost u digitalnome okružju-> ikt D.3.1. Učenik se izražava kreativno služeći se primjerenom tehnologijom za stvaranje ideja i razvijanje planova te primjenjuje različite načine poticanja kreativnosti
- Obrazovni sadržaji-> Osnovne škole-> 8. razred-> Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije-> D. Stvaralaštvo i inovativnost u digitalnome okružju-> ikt D.3.3. Učenik stvara nove uratke i ideje složenije strukture
- Obrazovni sadržaji-> Osnovne škole-> 8. razred-> Strani jezik-> Njemački jezik-> A. Komunikacijska jezična kompetencija-> OŠ (2) NJ A.8.1. Učenik razumije srednje duge i jednostavne tekstove pri slušanju i čitanju
- Obrazovni sadržaji-> Osnovne škole-> 8. razred-> Strani jezik-> Njemački jezik-> A. Komunikacijska jezična kompetencija-> OŠ (2) NJ A.8.4. Učenik piše kratke i jednostavne tekstove
- Obrazovni sadržaji-> Osnovne škole-> 8. razred-> Strani jezik-> Njemački jezik-> B. Međukulturna komunikacijska kompetencija-> OŠ (2) NJ B.8.1. Učenik na različitim primjerima objašnjava sličnosti i razlike između vlastite kulture i drugih kultura u različitim aspektima svakodnevnoga života
- Obrazovni sadržaji-> Osnovne škole-> 8. razred-> Strani jezik-> Njemački jezik-> C. Samostalnost u ovladavanju jezikom-> OŠ (2) NJ C.8.1. Učenik bira i primjenjuje veći broj strategija učenja i uporabe jezika
Bilješke
Vrsta materijala
DOS
Uvjeti iskorištavanja
Otvoreni sadržaj
Način pristupa
Otvoreni pristup
Jezik
hrvatski - standardni
Datum izrade materijala
12.06.2023.
Tagovi
kviz, Uskrs, Deutsch, jezik, Ostern, njemački
Datum unosa materijala
12.06.2023.
Status materijala
Gotov materijal
Verzija
1.0
Preporučeni materijali
Trenutno nema materijala

Komentari