Opis materijala
Ogledni primjer prilagodbi sadržaja metoda i aktivnosti za darovite učenike
Nastavni predmet
Njemački jezik
Tema
Schule / Škola
Nastavna jedinica
Zahlen bis 12 / Brojevi do 12
Razred
4. razred osnovne škole 1. godina učenja
Odgojno-obrazovni ishod
OŠ (2) NJ A.4.1. Učenik razumije rečenice vrlo kratke i vrlo jednostavne tekstove o brojevima do 12 pri slušanju i čitanju.
OŠ (2) NJ A.4.5. Učenik piše poznate riječi fraze i vrlo kratke rečenice o brojevima do 12.
OŠ (2) NJ C.4.1. Učenik prepoznaje i primjenjuje neke strategije učenja i uporabe jezika.
OŠ (2) NJ C.4.2. Učenik se služi osnovnim izvorima informacija na njemačkome jeziku.
Tijek nastavnoga sata
UVOD
Nastavnik zapisuje jednostavan primjer računanja na ploču npr. zwei + vier = ?
Učenici govore rješenja. Nastavnik najavljuje temu i objašnjava učenicima da će danas rješavati slične zadatke i to kako bi uspješno otključali školu i otišli kući. Kako bi učenicima bilo zanimljivije zaista se može zaključati učionica a učenik koji rješavanjem izazova dođe do tajnog koda dobiva ključ i otključava učionicu.
GLAVNI DIO
Nastavnik dijeli učenicima poveznicu na digitalnu igru izrađenu u alatu Genially daje upute za rješavanje zadataka. Budući da u učenici mali i u prvoj godini učenja jezika zadatci su postavljeni dvojezično na njemačkom i na hrvatskom.
Igra se sastoji od nekoliko izazova:
§ računanje brojevima do 12
§ analizirati sliku (koliko ima knjiga koliko ih se odnosi na matematiku i sl.)
§ nastaviti niz (izabrati loptu s točnim brojem)
§ odgovoriti na pitanja o brojevima
Nakon što točno riješe određeni zadatak učenici dobiju ili moraju izračunati broj koji je dio tajnog koda.
Kada riješe sva četiri izazova unose četveroznamenkasti tajni kod. Ako je kod točan otključavaju učionicu. Ako nije točan vraćaju se i rješavaju dok ne dođu to točnog broja.
ZAVRŠETAK
Nastavnik postavlja pitanja o izazovima: kakvi su bili zadatci što se učenicima (nije) svidjelo što bi promijenili.
Sadržaji koji se koriste u aktivnostima
- Digitalna igra: https://view.genial.ly/5f91cc8e862b2a0d88f6f48c/game-breakout-zahlen-bis-12
Primjeri vrednovanja za učenje vrednovanja kao učenje ili naučenog
Vrednovanje za učenje:
- razgovor o uspješnosti rješavanja igre
Doprinosi
Josip Jelčić, Autor
Josip Jelčić, Osobe ili ustanove koje objavljuju materijal
Osoba ili ustanova koja objavljuje materijal
Kategorija materijala
- Obrazovni sadržaji-> Osnovne škole-> 4. razred-> Strani jezik-> Njemački jezik-> A. Komunikacijska jezična kompetencija
- Obrazovni sadržaji-> Osnovne škole-> 4. razred-> Strani jezik-> Njemački jezik-> C. Samostalnost u ovladavanju jezikom
Bilješke
Vrsta materijala
DOS
Uvjeti iskorištavanja
Otvoreni sadržaj
Način pristupa
Otvoreni pristup
Jezik
hrvatski - standardni
Datum izrade materijala
01.09.2021.
Tagovi
IGRA, Zahlen, Brojevi, Deutsch, jezik, ESCAPE ROOM, game, njemački, 12
Datum unosa materijala
01.09.2021.
Status materijala
Gotov materijal
Verzija
1.0
Preporučeni materijali
Trenutno nema materijala
Komentari